Przebarwienia w pigułce – jesień i zima to doskonały czas na walkę z niedoskonałościami

Przebarwienia  w pigułce

Problem przebarwień na skórze dotyka wielu osób. W niniejszym poście chciałabym zawrzeć informację jak je skutecznie likwidować.

Proces usuwania niesfornych plam wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności, dlatego zdecydowanie lepiej jest im przeciwdziałać.

Kilka słów o przebarwieniach, nazywane inaczej hiperpigmentacjami. Zmiany znajdujące  się  na poziomie skóry, przy dotyku są niewyczuwalne. Mają ciemniejszy kolor niż otacząjaca je tkanka. 

Większość przebarwień ma charakter nabyty.

Za główne przyczyny ich powstawania uznaje się :

 • nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, 
 • zaburzenia hormonalne,
 • przyjmowanie niektórych leków m.in. antybiotyków, antykoncepcji czy glikokortykosteroidów
 • stany zapalne skóry
 • działanie metali ( miedź, żelazo, złoto, srebro)
 • olejki eteryczne substancje zapachowe
 • niedobór witamin- A, PP( witamina B3),kwasu pantotenowego( witamina B5) i foliowego (witamina B9
 • choroby wątroby.

Rodzaje przebarwień – z czym Ty możesz się borykać ? 

 • Melasma (ostuda)

Objawia się dobrze odgraniczonymi plamami o nieregularnym kształcie. Zmiany rozwijają się na podłożu hormonalnym odpowiadają za  nie przede wszystkim żeńskie hormony płciowe- estrogen i progesteron. Ostuda pojawia się najczęściej w okresie ciąży, podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz chorób układu dokrewnego. Nasila się podczas ekspozycji na słońce.

 • Piegi

Dochodzi do zwiększonej produkcji melaniny, natomiast liczba melanocytów zostaje prawidłowa. Pojawiają się głownie w  na nosi, policzkach, plecach oraz kończynach. Mają postać małych, wyraźnie odgraniczonych plamek. Intensywność ich barwy ma związek ze stopniem ekspozycji na UV, co sprawia że, ciemnieją latem a bledną zimą.

 • Plamy soczewicowate

Są zmianami pojawiającymi się na skórze wraz z wiekiem. Występują na obszarach narażonych na działanie promieniowania słonecznego np. twarz, dekolt, grzbiet dłoni. Obserwuje się podwyższoną liczbę melanocytów-komórek barwnikowych, mających zdolność do większego wydzielania melaniny. Mają ciemnobrązowy kolor, osiągają średnicę około 1 cm ich brzegi są często nieregularne.

 • Przebarwienia pozapalne

Są następstwem niektórych chorób skóry m.in. trądziku pospolitego, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy oraz czynników zewnętrznych takich jak poparzenie. Są one indukowane poprzez procesy zapalne toczące się w skórze. Pojawiają się na obszarach uprzednio uszkodzonych lub objętych stanem zapalnym, przyjmują postać plamek lub większych plam. Utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Metody usuwania przebarwień

Nie ma jednej ustalonej, skutecznej metody do usuwania przebarwień. Tak jak przyczyn ich powstawania jest wiele tak usuwać je możemy w różnoraki sposób. Najskuteczniejszy efekt jest gdy łączymy ze sobą rożne metody.

Jedną ze skutecznych metod likwidacji przebarwień  w AM Cosmedic jest IPL.  W naszym gabinecie znajdziecie urządzenie Alma Harmony Baby Rejuve DYE-VL do kompleksowego rozwiązywania problemów skóry naczyniowej oraz redukcji przebarwień różnego pochodzenia.

 • Jedno urządzenie – szerokie spektrum zabiegowe
 • Możliwość tworzenia indywidualnych terapii łączonych, które będą dobrane do potrzeb pacjenta
 • AFT – wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła – nowa generacja IPL do zadań specjalnych
 • In Motion – tryb pracy głowicy w ruchu ułatwiający wykonanie zabiegu i podnoszący komfort pacjenta
 • Glacial Tech™ – zaawansowany system chłodzenia zapewniający komfort zabiegów Dye-VL 500-600 nm

Wskazania do zabiegu:

 • rumień
 • trądzik różowaty
 • teleangiektazje (pajączki)
 • naczyniaki płaskie
 • przebarwienia słoneczne
 • melasma
 • plamy typu port wine stain
 • zmiany pigmentacyjne skóry
 • fotoodmładzanie

Dye-VL, pierwsze wąskopasmowe, pulsacyjne źródło światła, zostało okrzyknięte przez dermatologów całego świata, jako najbardziej zaawansowana technologia. Daje porównywalne rezultaty do laserów barwnikowych, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, efektywność i wszechstronność IPL. Nowy Dye-VL wykorzystuje serię trzech filtrów, koncentrując światło w jednym zakresie. Ta niespotykana dotąd technologia pozwala  na efektywną poprawę zmian naczyniowych i przebarwień u pacjentów. Dzięki emisji światła z przedziału od 500 do 600 nm, skóra jest minimalnie narażona na ekspozycję innych długości światła, a tym samym zabieg staje się bezpieczniejszy, z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Zmiany poddawane działaniu Dye-VL po zabiegu ciemnieją i ulegają stopniowemu złuszczeniu. Oczekiwane rezultaty osiąga się po wykonaniu serii 4 do 6 powtórzeń w odstępie minimum 3 tygodni. 

Kolejne kilka wersów chciałabym poświęcić na prezentację kwasu który wspomoże terapię.

Przedstawiam wam zabieg  Retexture Brite Peel to holistyczna terapia wybielająco-pojędrniająca o  ponadprzeciętnej efektywności. Chemiczny zabieg Retexture Brite Peel, bazuje na wysokich stężeniach alfa- i beta-hydroksykwasów. Przyśpiesza przejście melaniny do wyższych warstw naskórka, który ulega późniejszej eksfoliacji. Zabieg jest złożony i wieloetapowy, co przyczynia się do jego spektakularnych efektów. W  trakcie zabiegu do skóry wprowadzane są silne inhibitory tyrozynazy, które hamują syntezę melaniny i  ograniczają jej dystrybucję do naskórka. Kluczowym elementem zabiegu jest dwuetapowe zastosowanie czystego retinolu. Technologia liposomów pozwala na dogłębne i  sukcesywne dostarczanie skórze substancji aktywnych nawet do kilkunastu godzin po zabiegu. Czysta forma retinolu aktywuje syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co znacząco spłycają się zmarszczki, a także następuje poprawa jędrności i elastyczności skóry. Etap gabinetowy to początek kuracji, a jej najbardziej efektywną część stanowi Retexture Serum, które Pacjent stosuje w domu. Kosmeceutyk należy wprowadzić do pielęgnacji wieczornej już w pierwszym dniu po zabiegu. Jest to etap, w  trakcie którego przebarwienia rozjaśniają się o  60–80%, dzięki inhibicji tyrozynazy, przyspieszeniu keratynizacji i  zakwaszaniu środowiska naskórkowego. Ponieważ głównym czynnikiem aktywującym powstawanie przebarwień jest promieniowanie UV, w trakcie kuracji i 2 tygodnie po jej zakończeniu należy bezwzględnie stosować SheerZinc SPF 30 Tinted- -Nude lub SunArmor SPF 50 lub CBD Blue Light Defense SPF 30.

Jak przeciwdziałać powstawaniu hiperpigmentacji?

By przebarwienia nie pojawiły się, warto stosować kremy, żele i balsamy z ochroną UV. Aby preparaty były skuteczne, powinny posiadać filtr SPF 30+, jednak u osób, które mają już liczne przebarwienia zaleca się wyższy faktor np. SPF 50+. Ponadto należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, odpowiednio się odżywiać aby zapobiegać niedoborom  witamin.

Mamy nadzieje że, przybliżyłyśmy wam  temat przebarwień. Zabiegi wyżej opisane są tylko przykładowymi ,cieszą się największą popularnością w naszym gabinecie  w walce z przebarwieniami. Ponadto istnieje wiele innych kwasów  i zabiegów ,które są skuteczne warto tez pamiętać o pielęgnacji domowej ,  jest ona dopełnieniem kuracji.

Autor: Kosmetolog Dominika AM Cosmedic

Link do zabiegów dedykowanych przebarwieniom: https://amcosmedic.pl/pl/oferta/zabiegi-na-twarz/usuwanie-przebarwien/

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami 690007170 biuro@amcosmedic.pl

Nie wiesz na jaki zabieg się zdecydować? Umów się na bezpłatną konsultacje!

Dodaj komentarz

[an error occurred while processing the directive]
[an error occurred while processing the directive]